Żelazna lady

Margaret Thatcher była nazywana żelazną lady. Zrobiła ogromną karierę, chociaż nie zawsze była lubiana i akceptowana przez ludzi. Ta córka kupca weszła przebojem do świata polityki i zrobiła w nim ogromną karierę. Była znakomita, miała wiele pomysłów, ale nie wszystkie były akceptowane przez obywateli Wielkiej Brytanii. Na pewno była postacią nietuzinkową i niezwykłą. Zmarła w 2013 roku na udar mózgu, miała wówczas 87 lat. Jej życiorysem można byłoby obdzielić co najmniej dwie osoby.

 

Biografia niezwykłej damy

Urodziła się w Grantham we wschodniej Anglii, była osobą skromnego pochodzenia. Była chemiczką i prawniczką z wykształcenia. Jako polityk reprezentowała linię konserwatywną. Bezlitośnie zamykała kopalnie, twardo mówiła o tym, co jest ekonomiczne i dobre dla kraju, ale nie rozczulała się nad losem górników tracących pracę. Była premierem oraz szefem partii rządzącej przez bardzo długi czas. Jej konsekwencja i pracowitość były ogromne. W początkach kariery była ministrem edukacji, a było to na początku lat 70. 20 wieku. Radziła sobie dobrze i przebojem zdobywała kolejne stanowiska. Polityka była dla niej, w polityce czuła się niczym ryba w wodzie. W 1974 roku konserwatyści przegrali wybory, a Thatcher zyskała tekę ministra środowiska w gabinecie cieni. Sprawowała godnie ten urząd i przygotowywała się na kolejne zwycięstwa konserwatystów. Rosjanie nazywali ją Żelazna Damą, po raz pierwszy ten przydomek pojawił się w gazecie Czerwona Gwiazda i zrobił karierę na całym świecie. Na pewno nie wynikał on z łagodnego charakteru.

 

Czas władzy

W 1979 roku została premierem i rządziła do 1990 roku. W 1990 roku jej następcą został John Major, a ona godnie przestała rządzić krajem. Ogłosiła, że nie będzie startować w kolejnych wyborach. Królowa przyznała jej Order of Merit, miała tytuł para, a jej mąż został baronetem. Uznano jej zasługi, chociaż na miłość społeczeństwa liczyć nie mogła. Protesty zorganizowano nawet podczas jej pogrzebu. Ludzie nie zapomnieli jej bezrobocia, biedy oraz trudnych czasów. Była jednak politykiem twardym i skutecznym, rządziła krajem jak umiała najlepiej. Na pewno znalazła sobie trwałe miejsce w historii.

Więcej informacji na teamt kobiet w polityce znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 − = 55