Sztukateria – oryginalna ozdoba czy kiczowaty dodatek?

Współczesne wnętrzarstwo pozwala na dużą swobodę w łączeniu stylów. Często dużą rolę odgrywają szczegóły, dlatego warto się przyjrzeć z bliska takim ozdobom jak sztukateria, która od zawsze budzi mieszane uczucia.

Każde wnętrze można oryginalnie ozdobić. Czasem wystarczą drobne dodatki, by nieoczekiwanie zmienić charakter całego pomieszczenia. Na stronie https://building-companion.pl/ znajdziesz inspiracje, jak oryginalnie wykorzystać sztukaterię.

Co to jest sztukateria?

Sztukaterią określa się wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne wykonane z żywicy poliestrowej lub gipsu, występujące najczęściej w postaci ozdobnych listewek, stiuków, pilastrów, kopułek lub gzymsów. Stosowane są wewnątrz pomieszczeń, montowane na sufitach lub w miejscu styku sufitów i podłóg ze ścianami. W zależności od rodzaju mogą być również umieszczone bezpośrednio na powierzchni płaskiej, stanowiąc dekoracyjny motyw przewodni. Ozdoby tego typu były bardzo popularne już w czasach starożytnych, ale rozpowszechniły się dopiero w okresie odrodzenia i baroku. To właśnie z tymi epokami najczęściej kojarzona jest sztukateria, dziś często uznawana za symbol zamierzchłej architektury. Współczesne ozdoby zazwyczaj wykonywane są ze styropianu pokrytego powłoką zabezpieczającą. Dzięki temu w łatwy sposób można je malować i ozdabiać według indywidualnych upodobań.

Jak dobrać sztukaterię do wnętrza?

Sztukateria to dodatek, który nie spodoba się każdemu, choć jej współczesne formy mogą zaskoczyć wielu sceptyków. Dzisiejsza sztukateria to zarówno ozdoby stylizowane na dawne epoki, jak również bardzo nowoczesne dekoracje. W zależności od stylu, w jakim jest urządzone wnętrze, sztukaterię można subtelnie zakryć lub ostentacyjnie wyeksponować. Chcąc harmonijnie zaaranżować przestrzeń, warto wykończyć pokój białą listwą (przy styku ścian i sufitu), którą dopełni węższa listewka umieszczona wokół otworu okiennego. Przy podłodze należy wówczas zamontować listwę o większej szerokości. Wtedy sztukateria pozostaje nieco w ukryciu, dzięki czemu całość prezentuje się finezyjnie, ale z klasą.

Jeśli zależy nam na większym wyeksponowaniu dodatków, warto pobawić się kolorami. Pomieszczenie pomalowane na wyraziste barwy będzie dobrze współgrało ze sztukaterią umieszczoną w środkowej linii ścian lub wręcz przeciwnie – w formie nieładu artystycznego, czyli dekoracji o różnych kształtach i rozmiarach, zamontowanych w jednym skupisku lub w kilku różnych miejscach.

Czy sztukateria jest modna?

Dodatki sztukateryjne od zawsze budziły kontrowersje. Niektórzy uznają je za niemodne ozdoby, kojarzące się z przepychem, przerostem formy nad treścią, a nawet kiczem i tandetą. Inni natomiast widzą w niej klasę, elegancję i synonim dobrego smaku. Tak naprawdę, wszystko zależy od sposobu wykorzystania tej dekoracji i zachowania proporcji. Zastosowanie sztukaterii w nadmiarze może poważnie zaszkodzić każdej, nawet misternie zaprojektowanej aranżacji. Jednak odpowiednie wyważenie dodatków może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało modnie i stylowo. Najważniejsze jednak, aby były one dopasowane do stylu pomieszczenia, które mają zdobić. Eklektyzm stylistyczny jest w tym przypadku dość ryzykownym posunięciem, bo niesie ze sobą ryzyko aranżacyjnej wpadki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 − 17 =