Skuteczna antykoncepcja hormonalna – jak stosować, skuteczność, ostrzeżenia

Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod skutecznego zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Takie tabletki może przepisać tylko ginekolog, ponieważ są one dobieranie indywidualnie dla każdej kobiety. W związku z tym warto przemyśleć, który sposób antykoncepcji będzie dla nas najlepszy.

 

Prawdopodobnie każda kobieta zastanawia się, kiedy jest dobry moment na ciążę i gdy odkłada to na później, to pozostają jej do wyboru odpowiednie środki antykoncepcyjne. Podczas takiej antykoncepcji bardzo ważne jest, aby codziennie łykać pigułkę i to najlepiej o tej samej porze. Dla kobiet, które przestrzegają zasad ich zażywania, jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.

 

Jakie wybrać pigułki antykoncepcyjne?

O tym, jakie wybrać pigułki antykoncepcyjne, musi zdecydować nasz lekarz ginekolog, ponieważ takie tabletki dobiera się indywidualnie dla każdej kobiety. Jednymi z takich pigułek są tabletki Yasminelle, które skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą. Jak już było wspomniane, tabletki te będą działały tylko wtedy, gdy będzie się je zażywało zgodnie z zaleceniami lekarza i o stałej porze.

 

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

Terapia hormonalna: Jakie są ostrzeżenia?

Tabletki antykoncepcyjne stosuje się doustnie. Należy je przyjmować codziennie i to mniej więcej o tej samej porze dnia. Łyka się je w kolejności, która jest wskazana na opakowaniu blistrowym. W razie potrzeby można je popić niewielką ilością płynu. Najczęściej przyjmuje się jedną tabletkę przez 21 dni, a potem jest 7 dni przerwy i po tym czasie rozpoczyna się kolejne opakowanie. Podczas tej siedmiodniowej przerwy zazwyczaj występuje krwawienie z odstawienia. Takie krwawienie rozpoczyna się po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki i może trwać nawet jeszcze po rozpoczęciu następnego opakowania.

 

Terapia hormonalna: Jakie są ostrzeżenia?

 

Jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, należy od razu skonsultować się ze swoim lekarzem. Lekarz będzie mógł zdecydować wtedy, czy konieczne jest przerwanie przyjmowania tych tabletek. Do takich niepokojących objawów zalicza się m.in.: zaburzenia krążenia, nagła duszność, nagły kaszel, nagła częściowa lub całkowita utrata widzenia, ale też niewyraźna mowa albo afazja czy zaburzenia ruchowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 3 =