Przedszkole publiczne czy prywatne?

Dla wielu rodziców informacja o tym, czy ich dziecko będzie mieć miejsce w placówce oświatowej, jest bardzo ważna. Maluch musi mieć opiekę wychowawczą i pedagogiczną. Nie każdego stać na nianię. Nie każdy może zostawić latorośl z dziadkami.

Liczy się jakość opieki i wiarygodność instytucji

 

W takiej sytuacji kluczowa staje się kwestia zapisu dziecka do przedszkola. Niektórzy rodzice przywiązują wagę do tego, przez kogo jest prowadzona taka instytucja. Upowszechniło się przekonanie, że prywatna placówka gwarantuje opiekę na wyższym poziomie. Składa się na to wiele elementów.

Placówka prowadzona przez instytucje niepubliczne oferuje bogaty program zajęć. Dzieci nie tylko jedzą i leżakują. Spędzają czas aktywnie. Poprzez zabawę poznają świat, nabywają pożądanych w dorosłym życiu umiejętności.

Równie istotnym czynnikiem przemawiającym za wyborem przedszkola prywatnego są elastyczne godziny funkcjonowania. To kluczowa sprawa dla wielu opiekunów, którzy mają nienormowany czas pracy. Jednego dnia albo przez jeden tydzień mogą kończyć pracę np. o godz. 16, natomiast innego dnia albo tygodnia – o godz. 18.30. Przez te dwie i pół godziny maluch nie może być bez opieki. Z kolei rodzic nie może urwać się z pracy. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest pobyt malucha w przedszkolu funkcjonującym na dwie zmiany.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola? Kluczową kwestią jest też wiarygodność finansowa instytucji prowadzącej punkt wychowawczy. Czy taki podmiot ma zabezpieczenie finansowe? Czy wypłaca pensje na czas? Czy na bieżąco reguluje swoje rachunki, np. za zaopatrzenie?

Jeśli rodzice chcą spać spokojnie, powinni wybierać przedszkola posiadające odpowiednie certyfikaty wiarygodności czy rzetelności. Jeden z nich wystawia organizator akcji „Rzetelna Firma”. Korzystne opinie o certyfikacie Rzetelnej Firmy stanowią dowód na to, że inicjatywa została dobrze przyjęta przez przedsiębiorców oraz klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 − 48 =