Osobowość nauczyciela

Nie zostanie się dobrym nauczycielem, jeśli nie ma się odpowiednich cech charakteru. Osoby leniwe, szybko denerwujące się czy nieumiejące współpracować z dziećmi zdecydowanie nie nadają się do tego zawodu. Nauczyciel powinien być osobą silną i dojrzałą, skoro decyduje się nauczać i wychowywać najmłodsze pokolenia.

Podejście do dzieci i młodzieży

W zawodzie nauczyciela codziennością jest kontakt z dziećmi i młodzieżą, dlatego najważniejszą cechą osobowości nauczyciela powinna być umiejętność nawiązywania kontaktu na najmłodszymi. Najważniejsze to zachować odpowiedni dystans w wzajemnych relacjach i próbować budować swój autorytet, ale równie ważne jest to, żeby w niektórych sytuacjach umieć podjeść do dzieci z uśmiechem, do młodzieży ze zrozumieniem. Młodzi ludzie muszą w nauczycielu widzieć osobę zdecydowaną i dojrzała, ale jednocześnie rozumiejącą ich i otwartą na ich problemy.

To podstawa budowania trwałych i pozytywnych relacji między nauczycielem a dziećmi.

Podejście do swoich obowiązków

Praca nauczyciela obejmuje nie tylko czas spędzany w szkole. To również wysiłek włożony w odpowiednie przygotowanie się do prowadzonych lekcji, a także czas poświęcony na sprawdzanie sprawdzianów i prac domowych. Taki zakres obowiązków wymaga od nauczyciela sumienności i dokładności.

Uczniowie nie mogą w nieskończoność czekać na sprawdzenie klasówki, nauczyciel powinien to zrobić wkrótce po jej zakończeniu. Wymaga to od niego systematyczności i samodyscypliny. Właśnie osoby obowiązkowe i rzetelne najlepiej sprawdzają się w tym zawodzie.