Nuty zapachowe damskich perfum

Tworząc perfumy ich projektanci spędzają tygodnie nad testowaniem różnych kompozycji zapachowych. Musimy mieć świadomość tego, że perfumy mają trzy nuty zapachowe – głowy, serca i bazy. Można je także podzielić na kategorie ze względu na ich pochodzenie.

Nuty zapachowe

Każde perfumy po nałożeniu na skórę pachną intensywnie, ale ich prawdziwy aromat można odkryć dopiero po kilku godzinach. Składają się bowiem nie z jednej, ale z trzech nut zapachowych:

Nuta głowy – zwane nutą górną lub wysoką, które wyczuwalne są od razu po otwarciu flakonu. Utrzymują się na skórze maksymalnie do pół godziny po naniesieniu perfum. Zawiera ona najmniej trwałe substancje zapachowe.

Nuty serca – zwane nutami środkowymi, które wyczuwa się na skórze po pół godziny od użycia i utrzymują się na niej maksymalnie przez 2 kolejne godziny.

Nuty bazowe – inaczej nuty końcowe są wyczuwalne jako ostatnie i to od nich rozpoczyna się tworzenie zapachów perfum. Nuta bazowa jest nutą głębi i pełni najważniejszą rolę w kompozycji zapachowej. Zawiera utrwalacze, dzięki którym utrzymuje się na skórze przez wiele godzin.

Z uwagi na specyficzny skład perfum, nigdy nie pachną one jednolicie. Projektanci tworzący perfumy damskie i męskie mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza komponentów używanych do produkcji kosmetyków zapachowych. Zestawienie pachnideł o różnej stylistyce powoduje, że uzyskuje się niepowtarzalne perfumy.

Stylistyka zapachów

Występuje wiele typów zapachów perfum dla kobiet i mężczyzn, w zależności od nut zapachowych, jakie zostały w nich wykorzystane. Nuty można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich stylistykę:

Zapachy cytrusowe, stworzone głównie z takich woni jak grejpfrut, pomelo, pomarańcza, cytryna, limonka, bergamotka. Są silnie odświeżające i energetyzujące.

Zapachy kwiatowe – zawierają naturalne aromaty kwiatowe, w tym wonie fiołka, lotosu, goździków, róży, konwalii, jaśminu. Charakteryzują się łagodnym zapachem i podkreślają kobiecość. Przykładem zapachu kwiatowego jest Dolce Vita Diora.

Zapachy owocowe – kompozycje słodkie, z nut wiśni, jabłka, liczi, banana, gruszki, porzeczki, malin, jeżyn, brzoskwini itp. Przeznaczone zwykle dla młodych kobiet.

Zapachy aldehydowe – łączą związki chemiczne aldehydów o zapachu pomarańczy, kolendry i fiołka. Przykładem jest legendarny zapach Chanel No. 5.

Zapachy szyprowe – klasyczne i eleganckie, będące mieszanką aromatów mchu dębowego, szałwii, bergamotki, żywicy, paczuli lub innych owoców i kwiatów.

Zapachy orientalne – złożone z nut drzewa sandałowego, olejku kamforowego, piżma, kadzidła, olibanum, cedru czy bursztynu i wanilii. Łączy się te wonie z aromatami kwiatowymi i przyprawami. Charakteryzują się rozgrzewającym zapachem, intensywnym i długo utrzymującym się na skórze. Przykładem jest Pure Poison Elixir Diora czy Euphoria Calvin Klein.

Zapachy wodne – świeże, lekkie, złożone z naturalnych lub syntetycznych elementów, przypominających ulotne zapachy bryzy morskiej czy rześkiego powietrza w górach. Np. Cool Water Woman Davidoff.

Perfumy nieco inaczej mogą pachnieć na skórze niż we flakonie. Dlatego przed zakupem warto je przetestować. Zapach perfum damskich rozwija się wraz z upływem czasu. Najbardziej intensywny jest w momencie nałożenia perfum np. na nadgarstek, a po kilkunastu minutach zapach przechodzi we właściwą dla perfum woń.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − = 91