Niepokojące wyniki badań dotyczących używania telefonu

Telefony komórkowe tak mocno wpływają na nasze życie, że ciężko nam jest wyobrazić sobie jeden dzień bez nich. Nie tylko kontaktują nas ze światem, ale pomagają znaleźć drogę do najbliższego sklepu, wykonują za nas obliczenia, a czasem nawet pamiętają za nas o naszych rachunkach czy zaplanowanych zajęciach. Należy jednak pamiętać, że smartfony, to stosunkowo nowy produkt, który wciąż poddawany jest badaniom, by ocenić, czy używanie ich nie niesie za sobą zagrożeń. Jak pokazały niedawno badania naukowców ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, smartfony mogą być szkodliwe.

Uszkodzenia pamięci

Poprzez przebadanie 700 osób, wspomnieni naukowcy dowiedli, że promieniowanie telefonu ma szkodliwy wpływ na obszary mózgu, odpowiedzialne za zapamiętywanie, oraz kojarzenie ze sobą zapamiętanych informacji. Wykazali, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy wystawianiem się na pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej, a popsuciem pamięci, zwłaszcza u osób młodych (które jednocześnie więcej niż inni, korzystają z telefonów).

Wystarczy pół roku

Nowe badanie potwierdzają negatywny wpływ używania smarphonów na pamięć. Co ciekawe, pierwsze wyraźne zmiany miały miejsce już po pół roku używania telefonu. Największy i najtrudniejszy do odwrócenia efekt był widoczny zwłaszcza u osób które telefon trzymały przy prawej stronie głowy. Naukowcy zaznaczają, że badania dotyczą osób, które telefonu używają w dużym stopniu poprzez przystawianie go do głowy. Osoby które korzystają z zestawów głośnomówiących czy słuchawek, nie wykazywały widocznego upośledzenia pamięci. Szwajcarzy sugerują również by odsuwać telefon od głowy w czasie rozmowy, chociaż na kilka milimetrów tak, by promieniowanie nie działało na głowę bezpośrednio.

Rola rodzica

Podczas wielu burzliwych dyskusji na ten temat, psychologowie wielokrotnie mówili, że obecne życie w dużym stopniu dzieje się w sieci. Nie powinno się odcinać młodych osób od telefonów, gdyż negatywnie wpłynie to na ich relacje z rówieśnikami, a co za tym idzie obniżenie poziomu empatii czy pewności siebie. Należy jednak informować młodych ludzi o możliwych zagrożeniach, sugerować używanie słuchawek i unikanie dotykania telefonu głową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1