Najważniejsze kobiety polskiej polityki

W Polsce rozkład sił politycznych nigdy nie był sprawiedliwy – w ławach sejmowych zawsze zasiadało znacznie więcej mężczyzn niż kobiet. Nie było to spowodowane niechęcią przedstawicielek płci pięknej do polityki, ale raczej oddawaniem im najmniej znaczących miejsc na listach wyborczych. Od kilku lat można zaobserwować tendencję zwyżkową: obecnie, wśród posłów na Sejm VIII kadencji jest 125 kobiet i 335 mężczyzn. Tworząc listę najważniejszych kobiet polskiej polityki, nie można pominąć Beaty Szydło, Elżbiety Rafalskiej, Katarzyny Lubnauer, Barbary Nowackiej i Małgorzaty Wasserman.

Obecnie w ławach sejmowych zasiada znacznie więcej mężczyzn niż kobiet, co poniekąd spowodowane jest stereotypem, że polityk to typowo męski zawód. Jeśli chodzi o przynależność do partii, to sprawa przedstawia się w sposób następujący: Prawo i Sprawiedliwość – 54, Platforma Obywatelska – 50, Kukiz’15 – 6, Nowoczesna – 12, Polskie Stronnictwo Ludowe – 3.

Beata Szydło

Beata Szydło wymieniana jest  niemalże we wszystkich zestawieniach, prezentujących listę najważniejszych kobiet polskiej polityki, w tym m.in. na Salon24. Mimo że nie jest już szefową rządu, to zbudowała wizerunek kobiety silnej, godnej zaufania i posiadającej kompetencje do zarządzania państwem. Beata Szydło, obejmując stanowisko premiera, zatarła złe wrażenie, jakie pozostawiła po sobie jej poprzedniczka – Ewa Kopacz.

Elżbieta Rafalska

Na liście najważniejszych kobiet w polskiej polityce nie może zabraknąć Elżbiety Rafalskiej – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, a także autorki projektu 500+, który jest kluczowym elementem polityki prorodzinnej formacji rządzącej.

Katarzyna Lubnauer

Wśród najważniejszych kobiet polskiej polityki należy umieścić również Katarzynę Lubnauer, która kilka miesięcy temu zastąpiła Ryszarda Petru na stanowisku prezesa Nowoczesnej.

Barbara Nowacka

Ważną kobietą w polskiej polityce jest także Barbara Nowacka – feministka, działaczka partii Razem, a także pomysłodawczyni i współorganizatorka znanych akcji społecznych, w tym m.in. Czarnego Protestu. Wraz z innymi kobietami stworzyła projekt „Ratujmy Kobiety”, którego nadrzędnym celem było wprowadzenie powszechnego prawa do aborcji.

Małgorzata Wassermann

Małgorzata Wassermann to prawniczka, posłanka PiS-u, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold, która niegdyś oceniana była przez pryzmat znanego ojca. Obecnie jest postrzegana jako pewna siebie kobieta sukcesu, która nie boi się mówić tego, co myśli. Niedawno media rozpisywały się nawet o jej rzekomej kandydaturze na prezydenta Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

98 − 94 =