Najbardziej opłacalny zawód

Z pewnością każdy z nas chciałby wiedzieć, który z zawodów jest najbardziej opłacalny i najlepiej – zawód ten wykonywać. Przede wszystkim jednak musimy pozbyć się myślenia, zgodnie z którym wymagająca i ciężka praca wiąże się z największymi zyskami. Często jest wręcz przeciwnie – zdarza się, że wykonywanie rzecz łatwych (przynajmniej pozornie) jest najlepiej płatne. Jeśli więc najbardziej opłacalny zawód zdefiniujemy jako zawód, który przynosi największe pieniądze przy najmniej angażującej pracy (choć dość trudno to zmierzyć), to z pewnością zwyciężą tutaj różnego rodzaju prace umysłowe i artystyczne.

Przykładowo, dość opłacalna jest praca informatyków, grafików komputerowych, programistów itp.

Ich pracę można określić obiektywnie, jako siedzenie przez kilka godzin przed komputerem i uderzenia w klawisze. Oczywiście opis ten jest dalece uproszczony, jednak przyznać trzeba, że praca taka wymaga mniej wysiłku niż dziesięciogodzinny wysiłek fizycznego pracownika na budowie. Można więc z dużą dozą pewności stwierdzić, że wspomniane zawody są bardzo opłacalne z punktu widzenia zarobku i włożonego w ten zarobek wysiłku.

Bardzo opłacalne mogą być różne prace artystyczne, które wymagają (znowu pozornie) niewielkiego wysiłku artysty.

Kilkugodzinne machanie pędzlem przed sztalugą (tu odrobina ironii) może się wiązać z ogromnymi zyskami ceniącymi gotowe dzieło. Bycie artystą to jednak nie tyle zawód opłacalny, co ryzykowny, ponieważ nie możemy mieć żadnej pewności, że uda nam się osiągnąć wieczną sławę i naprawdę duże pieniądze.