Na czym polega endometrioza?

Endometrioza to choroba kobiet w wieku rozrodczym, która polega na nieprawidłowym umiejscowieniu komórek śluzowych macicy poza jamą macicy. Przypadłość może powodować dolegliwości bólowe, utrudniać zajście w ciążę lub objawiać się guzem jajnika. U każdej z kobiet endometrioza przebiega nieco inaczej, jednak nie należy jej lekceważyć, a leczyć, głównie objawowo, a czasem poprzez zastosowanie zabiegu chirurgicznego.

 

Endometrioza – co to za choroba?

 

Endometrioza, nazywana również wędrującą śluzówką macicy bądź gruczolistością macicy, to choroba, która dotyka miesiączkujące kobiety. Przypadłość związana jest z nieprawidłowym umiejscowieniem endometrium (czyli komórek śluzowych macicy), które wszczepia się w jelita, jamę brzuszną czy jajniki, zamiast pozostać w macicy.

 

Endometrioza – w jaki sposób wpływa na kobiece narządy?

 

Cykl miesiączkowy to czas, w którym ściany jamy macicznej stają się grubsze i wyścielają się śluzówką, aby przygotować się na przyjęcie zapłodnionej gamety (czyli komórki jajowej). W przypadku, gdy do zapłodnienia nie dochodzi, następuje złuszczenie się macicy i zostaje ona wydalona w postaci menstruacyjnej krwi. Choroba, taka jak endometrioza, powoduje, że endometrium wszczepia się w inne narządy, takie jak: jama brzuszna czy jajowody i funkcjonuje w ten sam sposób, jakby znajdowało się w macicy, czyli zaczyna łuszczyć się i krwawić. Krew nie ma naturalnego ujścia, dlatego też zaczyna odkładać się w narządach, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych, skrzepów a nawet tworzenia się niebezpiecznych torbieli (które bywają przyczyną niepłodności).

 

Endometrioza – objawy

 

Objawy endometriozy u każdej z kobiet mogą być nieco inne. Zdarza się również, że choroba może przebiegać bez charakterystycznych symptomów, a wszczepy endometrium do innych narządów mogą powstawać się i zwiększać swoje rozmiary nawet przez kilka lat, nie dając o sobie znać. O gruczolistości macicy mogą świadczyć takie objawy, jak: długie, obfite i bolesne miesiączki, ból przy stosunku płciowym, problemy z zajściem w ciążę, dolegliwości bólowe podczas wypróżniania się. U niektórych kobiet w wyniku endometriozy występują plamienia okołomiesiączkowe bądź ślady krwi w kale lub w moczu.

 

Endometrioza – leczenie

 

Endometrioza to choroba, nie tylko trudna do zdiagnozowania, ale i leczenia. Podejmowanie jakichkolwiek prób łagodzenia przypadłości, powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Leczenie endometriozy w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjentki, jej planów związanych z macierzyństwem oraz stadium choroby czy ilości ogniska zapalnych rozwijających się na narządach wewnętrznych. Terapia zwykle polega na podawaniu środków farmakologicznych, np.: leków hormonalnych, antykoncepcyjnych, przeciwbólowych. Leczenie chirurgiczne ma na celu usunięcie ognisk zapalnych lub torbieli, a w skrajnych przypadkach dochodzi do usunięcia macicy lub jajnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − = 12