Kiedy mam dni płodne

Zarówno kobiety, które w najbliższym czasie chcą zostać mamami, jak i te, które nie są jeszcze gotowe na dziecko, powinny umieć obliczyć swoje dni płodne. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane, wystarczy tylko umieć właściwie odczytać sygnały, jakie wysyła nasz organizm.

Co to są dni płodne?

Dni płodne to faza w cyklu miesięcznym kobiety, w której może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki.

Kiedy są dni płodne?

Podczas średniego (28 dni) cyklu miesięcznego kobiety dni płodne przypadają średnio między 10 a 18 dniem cyklu. Nie należy utożsamiać dni płodnych wyłącznie z dniem owulacji (uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu). Jednak zarówno przed nią, jak i po niej są sprzyjające warunki do zapłodnienia. Dzieje się tak dlatego, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 3-5 dni. Biorąc pod uwagę ten fakt uznaje się, ze dni płodne zaczynają się na 3-4 dni przed owulacją a kończą około 2-3 dni po owulacji.

Jak rozpoznać owulację?

W obliczeniu dnia owulacji pomogą ci specjalne testy owulacyjne, dostępne w aptekach. Nasz organizm także wysyła do organizmu kobiety, że nadchodzi owulacja, większośc z kobiet odczuwa lekkie kłucie w dole brzucha oraz ma podwyższoną temperaturę ciała, warto też zacząć obserwować śluz, który w dniu owulacji jest gęsty i przejrzysty.

Regularność cyklu

Należy pamiętać, że czynniki zewnętrzne, stres, a nawet zmiana miejsca pobytu mogą zaburzyć regularność cyklu u kobiety, a tym samym przyśpieszyć bądź opóźnic fazę owulacji i zmienić datę dni płodnych.

Kalkulatory dni płodnych

Kalkulatory online dni płodnych to bardzo przydatne narzędzie. Przy ich pomocy kobiety znacznie szybciej i łatwiej mogą wyznaczyć dni płodne, a także dowiedzieć się kiedy w przybliżeniu wypada dzień owulacji.

Wiedza dotycząca określania dni płodnych pomaga skuteczniej zaplanować ciążę lub jej zapobiegać w sposób naturalny.

Jako metoda antykoncepcyjna jest jedna polecana dla kobiet, które mają bardzo regularne cykle menstruacyjne oraz doskonale znają swoje ciało i umieją odczytywać wysyłane przez nie sygnały.