Bezpieczne dziecko – jak zabezpieczyć ogród?

Bezpieczeństwo dziecka w dużej mierze zależy od umiejętności przewidywania rodziców. Wielu wypadkom można zapobiec lub złagodzić ich skutki biorąc pod uwagę i logicznie analizując możliwe scenariusze zagrożeń. Czasami warto być pesymistą i spodziewać się najgorszego z możliwych rozwoju sytuacji.

 

Ciągłe obserwowanie małego dziecka może być niezwykle uciążliwe, szczególnie jeżeli oboje rodziców pracuje i pragnie dodatkowo rozwijać się zawodowo. Pewnym ułatwieniem w tej trudnej sytuacji może być monitorowanie aktywności dziecka za pośrednictwem elektronicznych niań. W bardziej ekstremalnych sytuacjach może jednak okazać się konieczne zainstalowanie bardziej profesjonalnego sprzętu, takiego jak kamery IP.

 

Na jakie niebezpieczeństwa należy zwrócić uwagę w ogrodzie?

Dzieci potrafią być niezwykle pomysłowe. Warto to wziąć pod uwagę, projektując lub modernizując już istniejący ogród. Bardzo często projektanci tworząc szkic przydomowych obszarów zielonych pytają o to, czy z ogrodu korzystały będą dzieci. Zagrożenia, jakie czyhają na pociechy, można podzielić pod względem konsekwencji następstw ich zajścia. W takim przypadku, wyróżnić można: poważne wypadki, zwykłe incydenty i banalne wydarzenia. O ile te ostatnie mogą czasami przynieść więcej śmiechu niż szkody, warto pochylić się nad dwoma pierwszymi poziomami zagrożeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenia związane z:

  • wodą – jest to prawdopodobnie najgroźniejsze zagrożenie z tych występujących w ogrodzie. Niewielkie dziecko może łatwo zachłysnąć się wodą, a w przypadku niekontrolowanej zabawy w ozdobnym oczku wodnym także utopić,
  • roślinami – nie wszyscy są ekspertami z zakresu biologii i flory w szczególności. Często, wybierając rośliny do wymarzonego ogrodu, klienci sklepów ogrodniczych kierują się walorami estetycznymi, nie zwracając uwagi na możliwie występujące substancje szkodliwe, a przede wszystkim trujące. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci w momencie rozszerzania swoich horyzontów smakowych – nie tylko w przypadku roślin trujących, ale także tych owocujących, ponieważ dziecko może się zadławić niewielkimi pestkami lub owocami,
  • prądem – źle wykonana lub uszkodzona instalacja elektryczna, mająca oświetlać kluczowe elementy ogrodu grozi porażeniem nieostrożnych użytkowników. Należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie przewody i miejsca, w których może występować zawilgocenie instalacji,
  • owadami – nie tylko dla alergików użądlenie przez pszczoły lub ugryzienie przez szerszenie może być niebezpieczne. Wiele zależy także od miejsca, w którym miał miejsce kontakt z owadem. Lepiej usunąć wszystkie zauważone gniazda.

Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku ani pedagogicznego podejścia do wychowywania własnych dzieci. Elektronika i systemy monitorujące powinny być tylko dodatkiem, który ułatwia całe zadanie i pozwala zareagować zanim przykry incydent będzie miał miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 15