500+ na pierwsze dziecko. Jakie wymagania?

Ratunek dla rodzin

Utrzymanie rodziny w dzisiejszych czasach z najniższej pensji nie należy do łatwego zadania. Szczególnie kiedy to jeden rodzic jest żywicielem rodziny. W takim wypadku członkowie muszą z wielu potrzeb zrezygnować, aby wystarczyło na przysłowiowy chleb. Dziecko rośnie, potrzebuje nowej odzieży czy obuwia. Dodatkowo na wakacjach woła na loda, oranżadę czy ciągnie rodziców nad jezioro lub basen. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze. Jak zaspokoić podstawowe potrzeby własnego dziecka? 500+ może podratować sytuację.

Kiedy można uzyskać świadczenie 500+ na pierwsze dziecko?

O uzyskanie świadczenia 500+ mogą starać się rodzice jednego lub więcej dzieci. O ile 500+ na drugie i kolejne dzieci dostają wszyscy rodzice, o tyle na pierwsze dziecko są określone wymogi, które trzeba spełnić. Jeżeli rodzice przedłożą odpowiednie dokumenty i kwalifikują się do uzyskania świadczenia, co miesiąc na ich konto będzie wpływać 500 złotych. O świadczenia mogą starać się rodzice i opiekunowie prawni, którzy są obywatelami Polski, a także cudzoziemcy zamieszkujący teren RP. Warunki, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie 500+ na pierwsze dziecko to między innymi:

 

  • dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 złotych netto lub 1200 złotych netto w rodzinie, której jakiekolwiek dziecko jest niepełnosprawne. Wszystkie dochody brane są pod uwagę między innymi umowa o pracę, praca na etacie, działalność gospodarcza, działalność rolnicza, renty, świadczenia rodzinne,
  • dziecko, na które będzie wypłacane świadczenie, nie skończyło 18 roku życia.

Wniosek i formalności

 

Podczas składania wniosku o 500+ należy przedłożyć dokumenty, które ukazują zarobki. Jeżeli pracują oboje rodzice, to należy przedłożyć zarobki jednego i drugiego rodzica. Świadczenie może otrzymać tylko jeden rodzić. Nie można złożyć dwóch wniosków. Jeżeli rodzice są po rozwodzie, świadczenie otrzyma ten, który ma prawnie przydzieloną opiekę nad dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + = 10